Prečo médiá zatajujú pozitívne informácie?

Autor: Róbert Sedlák | 16.4.2012 o 10:50 | (upravené 16.4.2012 o 12:59) Karma článku: 17,82 | Prečítané:  10511x

Čoraz väčšmi sa na nás z masových médií valia informácie o vraždách, násilí, nehodách a ľudskom nešťastí. A pozitívne informácie o úspechoch ľudí okolo nás alebo o príbehoch so šťastným koncom sa postupne dostávajú na okraj diania. Robí to z nás lepšiu spoločnosť? Inšpirujú nás akokoľvek všetky negatívne správy? Robia nás informovanejšími? A prečo vlastne médiá vyhľadávajú nešťastie?

Nepochybne, zlo je súčasťou života a treba ho prijať ako fakt. Dokonca aj informovanie o ňom je dôležité, ak takáto informácia má pre spoločnosť pridanú hodnotu. Otázkou však zostáva, prečo sa z médií vytrácajú pozitívne informácie: o úspechoch našich športovcov, umelcov, vedcov, podnikateľov, nadaných detí i bežných ľudí. Práve tieto pozitívne informácie nás predsa môžu inšpirovať a robiť naše životy lepšími. Pochybujem, že túto úlohu spĺňajú informácie o tom, že niekto z Hornej Dolnej zmlátil niekoho z Dolnej Hornej alebo že babičku z Hriňovej niekto umlátil na smrť pre 50 Eur.

Spravodajstvo prestáva byť vyvážené - prestáva považovať pozitívne informácie za dôležité a to je cesta do pekla.

Na túto tému sme s kolegami debatovali už príliš veľa. Spontánne sťažnosti na tento stav sa na nás valili už asi zo všetkých strán. Až prišiel nápad niečo s tým urobiť. Rozhodli sme sa spustiť online petíciu za dobré noviny. Požadujeme v nej, aby slovenské médiá prinášali viac pozitívnych správ. Bizarný pokus, poviete si. Možno, ale minimálne otvoríme celospoločenskú diskusiu. Možno nájdeme odpoveď na otázku, či to všetko zlo valiace sa z médií má nejakú informačnú hodnotu alebo nás len zabáva, zatiaľčo nám unikajú podstatné veci. Áno, natočiť príspevok o zrážke mladej vodičky Fabie s vlakom a zakončiť to správou o narodení teliatka v Raslaviciach pri Sabinove je jednoduchšie, ako niekoľko dní pracovať s informačne hodnotnou správou. Ale stojí to za to, že správy budeme mať ako ďalší zábavný, hororový a násilný kanál? (Mimochodom, ten "kanál" sa mi podaril...)

Online petíciu sme zavesili na stránku www.dobrenoviny.sk a podporiť ju môže každý, kto má pochybnosti o smerovaní slovenskej žurnalistiky (ak vôbec môžeme týmto vznešeným pojmom nazvať to, čo produkuje stále viac novinárov).

Ak aj vy túžite po väčšom množstve pozitívnych informácií, ktoré vás môžu inšpirovať alebo hoci len potešiť, podporte našu petíciu a informujte o nej aj vašich známych. A možno ak budeme úspešní, prinútime zamyslieť sa tých, ktorí sú za tento stav zodpovední. Nech už sú motívy ich "tvorby" akékoľvek.

Aby sme neboli len ovečkami pasívne prijímajúcimi aj to, čo v skutočnosti vôbec nechceme. Svet je príliš krásne miesto na to, aby sme vnímali iba jeho zlé stránky. Veríme, že ak nám médiá budú prinášať viac dobrých novín, naše životy budú opäť o čosi krajšie. A to by malo byť naším spoločným cieľom.

Páčil sa vám článok? Podporte ho v hlasovaní na pošli na vybrali.sme.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

DOMOV

Harabin uniká disciplinárnym trestom

Sudcovi hrozí pokuta, preradenie na súd nižšieho stupňa, ale aj strata talára. Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.


Už ste čítali?