Petícia za lepšie spravodajstvo: 3000 podpisov a nové požiadavky

Autor: Róbert Sedlák | 20.4.2012 o 11:35 | (upravené 27.4.2012 o 13:39) Karma článku: 8,64 | Prečítané:  608x

Online podpisovú akciu s názvom Dobré noviny už podpísalo vyše 3000 ľudí z celého Slovenska vrátane známych osobností. Teraz zverejňujeme aj dve nové požiadavky.

Inicatívu podporilo vyše 3000 ľudí vrátane osobnostíInicatívu podporilo vyše 3000 ľudí vrátane osobnostíwww.dobrenoviny.sk

 

 

 

Cieľom petície je vyvolať spoločenskú diskusiu o smerovaní práce slovenských žurnalistov, ktorí vo svojom spravodajstve v čoraz väčšej miere prinášajú informácie o vraždách, násilí, nehodách a ľudskom nešťastí, pričom pozitívne informácie o úspechoch našich športovcov, umelcov, vedcov, podnikateľov, nadaných detí i bežných ľudí sa dostávajú na okraj diania. Petíciu podporili aj verejne známe osobností: poslanci Národnej rady SR Ivan Štefanec, Jana ŽitňanskáIgor Hraško, moderátor Fun rádia Marcel Forgáč, moderátor Martin Nikodým, riaditeľ Baletu Bratislava Mário Radačovský či speváčka Brigita Tarinová. Ďalšie podpisy občanov pribúdajú kontinuálne, pribudnúť majú aj podpisy ďalších verejne známych osobností.

Iniciatíva Dobré noviny zároveň zverejnila dve nové požiadavky:

  1. Zorganizovanie okrúhleho stola na tému „smerovanie slovenskej žurnalistiky" za účasti zástupcov iniciatívy, predstaviteľov najvýznamnejších slovenských médií a zástupcov z oblasti kultúry.
  2. Zmena zákona o vysielaní a retransmisii tak, aby boli zavedené prísnejšie sankcie voči vysielateľom, ktorí porušujú zákon tým, že poskytujú nevyvážené spravodajstvo alebo vysielajú obsah nevhodný pre maloletých. V súčasnosti mnohí vysielatelia vedome porušujú zákon a vopred počítajú s pokutou, ktorú však radi zaplatia, pretože zisk z inzercie niekoľkonásobne prekračuje ich zisk.

Iniciatíva Dobré noviny zároveň naďalej apeluje na médiá, aby zvážili spôsob, akým tvoria spravodajstvo. Spravodajstvo podľa nás prestáva byť vyvážené - prestáva považovať pozitívne informácie za dôležité a to je cesta do pekla. Sme presvedčení, že práve viac pozitívnych informácií nás môže inšpirovať a robiť naše životy lepšími.

Uvedomujeme si, že natočiť príspevok o zrážke mladej vodičky Fabie s vlakom a zakončiť to správou o narodení teliatka v Raslaviciach pri Sabinove je jednoduchšie, ako niekoľko dní pracovať s informačne hodnotnou správou. Ale stojí to za to, že správy budeme mať ako ďalší zábavný, hororový a násilný kanál?

Iniciatíva Dobré noviny uverejnila online petíciu na web stránke www.dobrenoviny.sk. Nebaví nás byť ovečkami pasívne prijímajúcimi aj to, čo v skutočnosti vôbec nechceme. Svet je príliš krásne miesto na to, aby sme vnímali iba jeho zlé stránky. Veríme, že ak nám médiá budú prinášať viach dobrých novín, naše životy budú opäť o čosi krajšie.

Páčil sa vám článok? Podporte ho v hlasovaní na pošli na vybrali.sme.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Klasická nedeľa kedysi: Kostol, obed, futbal. Boli to zlaté časy

Bratislava bola o polovicu menšia, ale na futbal chodilo desaťkrát viac ľudí.

ŽENA

Táňa Pauhofová: Robiť film na Slovensku je samovražda pre ego

Úspešná herečka momentálne hviezdi v kinách.

RECENZIA

Bol to stratený čas alebo je Sherlock stále geniálnym seriálom?

Ako dopadol posledný diel seriálu.


Už ste čítali?