Médiá si nevšimli tisíce protestujúcich

Autor: Róbert Sedlák | 27.4.2012 o 14:53 | (upravené 27.4.2012 o 15:02) Karma článku: 17,30 | Prečítané:  7380x

16. apríla sme oficiálne spustili online petíciu s názvom Dobré noviny, ktorá bojuje za menej krvi a viac dobrých novín v spravodajstve. Za necelé dva týždne ju podporilo vyše 6 tisíc ľudí, vrátane známych osobností. O petíciu sa zaujímali médiá v Českej republike či Nemecku, slovenské médiá si ju „nevšimli". My však presne vieme, čo robiť s takýmto množstvom podpisov.

Čoraz väčšmi sa na nás z masových médií valia informácie o vraždách, násilí, nehodách a ľudskom nešťastí. A pozitívne informácie o úspechoch ľudí okolo nás alebo o príbehoch so šťastným koncom sa postupne dostávajú na okraj diania. Robí to z nás lepšiu spoločnosť? Inšpirujú nás akokoľvek všetky negatívne správy? Robia nás informovanejšími? A prečo vlastne médiá vyhľadávajú nešťastie? Tieto a ďalšie otázky si kladie naša petícia, ktorú sme zverejnili na webstránke www.dobrenoviny.sk . Pod petíciu sa doteraz podpísalo vyše 6 tisíc ľudí, ktorí nesúhlasia so smerovaním slovenskej žurnalistiky (ak vôbec môžeme týmto vznešeným pojmom nazvať to, čo produkuje stále viac novinárov).

Už 20. Apríla sme mali pod petíciou 3 tisíc podpisov, preto sme zverejnili dve nové požiadavky:

  1. Zorganizovanie okrúhleho stola na tému „smerovanie slovenskej žurnalistiky" za účasti zástupcov iniciatívy, predstaviteľov najvýznamnejších slovenských médií a zástupcov z oblasti kultúry.
  2. Zmena zákona o vysielaní a retransmisii tak, aby boli zavedené prísnejšie sankcie voči vysielateľom, ktorí porušujú zákon tým, že poskytujú nevyvážené spravodajstvo alebo vysielajú obsah nevhodný pre maloletých. V súčasnosti mnohí vysielatelia vedome porušujú zákon a vopred počítajú s pokutou, ktorú však radi zaplatia, pretože zisk z inzercie niekoľkonásobne prekračuje sankciu.

Samozrejme, prvá požiadavka je stále bez odozvy adresátov. Médiá majú možnosť na ňu reagovať do doby, kým sa pod petíciu podpíše 10 tisíc ľudí, v opačnom prípade navštívime ich sídla a osobne im predstavíme tisíce nespokojných ľudí, ktorí zatiaľ protestujú online.

Petíciu podporili aj traja poslanci NR SR. Po dosiahnutí hranice 10 tisíc podpisov sa s nimi stretneme, aby sme s nimi rokovali o požiadavke zmeny zákona o vysielaní a retransmisii tak, ako bolo popísané vyššie. Povedané priamo: budeme od nich požadovať, aby pripravili a presadili novelu zákona, ktorá zavedie prísnejšie sankcie za porušovanie zákona. Veríme, že s podporou tejto myšlienky nebudú mať problém, ak petíciu podpísali online.

Naďalej apelujeme na médiá, aby zvážili spôsob, akým tvoria spravodajstvo. Spravodajstvo podľa nás prestáva byť vyvážené - prestáva považovať pozitívne informácie za dôležité a to je cesta do pekla. Sme presvedčení, že práve viac pozitívnych informácií nás môže inšpirovať a robiť naše životy lepšími. Uvedomujeme si, že natočiť príspevok o zrážke mladej vodičky Fabie s vlakom a zakončiť to správou o narodení teliatka v Raslaviciach pri Sabinove je jednoduchšie, ako niekoľko dní pracovať s informačne hodnotnou správou. Ale stojí to za to, že správy budeme mať ako ďalší zábavný, hororový a násilný kanál? (Mimochodom, ten „kanál" sa mi podaril...)

Nepochybne, zlo je súčasťou života a treba ho prijať ako fakt. Dokonca aj informovanie o ňom je dôležité, ak takáto informácia má pre spoločnosť pridanú hodnotu. Otázkou však zostáva, prečo sa z médií vytrácajú pozitívne informácie: o úspechoch našich športovcov, umelcov, vedcov, podnikateľov, nadaných detí i bežných ľudí. Práve tieto pozitívne informácie nás predsa môžu inšpirovať a robiť naše životy lepšími. Pochybujem, že túto úlohu spĺňajú informácie o tom, že niekto z Hornej Dolnej zmlátil niekoho z Dolnej Hornej alebo že babičku z Hriňovej niekto umlátil na smrť pre 50 Eur.

Ak aj vy túžite po väčšom množstve pozitívnych informácií, ktoré vás môžu inšpirovať alebo hoci len potešiť, podporte našu petíciu a informujte o nej aj vašich známych. A možno ak budeme úspešní, prinútime zamyslieť sa tých, ktorí sú za tento stav zodpovední. Nech už sú motívy ich "tvorby" akékoľvek.

Aby sme neboli len ovečkami pasívne prijímajúcimi aj to, čo v skutočnosti vôbec nechceme. Svet je príliš krásne miesto na to, aby sme vnímali iba jeho zlé stránky. Veríme, že ak nám médiá budú prinášať viac dobrých novín, naše životy budú opäť o čosi krajšie. A to by malo byť naším spoločným cieľom.

Páčil sa vám článok? Podporte ho v hlasovaní na pošli na vybrali.sme.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Klasická nedeľa kedysi: Kostol, obed, futbal. Boli to zlaté časy

Bratislava bola o polovicu menšia, ale na futbal chodilo desaťkrát viac ľudí.

ŽENA

Táňa Pauhofová: Robiť film na Slovensku je samovražda pre ego

Úspešná herečka momentálne hviezdi v kinách.

RECENZIA

Bol to stratený čas alebo je Sherlock stále geniálnym seriálom?

Ako dopadol posledný diel seriálu.


Už ste čítali?